In urma unei intrevederi cu lideri ai confederatiilor sindicale, conducerea PSD a decis depunerea unei motiuni de cenzura, avand la baza dezacordul pe fond cu proiectul propus de guvern, proiect ce vizeaza permanentizarea scaderii salariilor din sectorul bugetar cu 25%, relateaza MEDIAFAX.
"In cazul in care motiunea de cenzura pe care o vom depune nu va trece de votul plenului Parlamentului, decizia PSD este de a ataca Legea salarizarii unitare a personalului platit din fonduri publice la Curtea Constitutionala, pentru ca, in mod evident, scaderea definitiva a salariilor bugetarilor cu 25% nu este o masura constitutionala", se arata intr-un comunicat.
De asemenea, parlamentarii PSD nu vor depune amendamente la Legea salarizarii unitare. Conform sursei citate, Legea salarizarii unitare va fi abrogata in momentul in care PSD va ajunge la guvernare, urmand ca salariile sa revina la cuantumurile anterioare taierilor guvernului Boc.
Guvernul isi va asuma raspunderea in Parlament pe Legea salarizarii in data de 14 decembrie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Vrei să mănânci mai sănătos? Cu ce poți înlocui uleiul rafinat din rețetele tale
Sursa: garbo.ro
-
Adio, iubirea mea: mesaje de despărțire pentru când doare prea mult
Sursa: kudika.ro