Potrivit unei cercetari facute de Inpolitics, pentru a vedea daca banii dati liderului PSD Mircea Geoana de catre Ana Birchall au fost sau nu declarati oficial sponsorizare de campanie, Ana Birchall a fost, anul trecut, unul dintre primii 10 sponsori persoane fizice ai PSD, care a donat formatiunii politice aproape un miliard de lei vechi, mai precis 90.000 RON.
Aceasta suma apare in Monitorul Oficial al Romaniei Nr. 251/2009, in care este redat un clasament al sponsorilor PSD. De necrezut, dar cei mai infocati donatori nu sunt personaje care detin functii publice, ci mai degraba membrii anonimi de partid. Astfel, Ana Birchall, chiar daca nu a prins un loc important pe listele de candidati a donat mult mai multi bani la partid decat ministrii PSD.
Un alt semn de intrebare este pus privind acei 5000 de euro oferiti de catre aceasta lui Geoana. Birchall a platit toata suma pe 25 iunie, cand i-a dat si banii liderului PSD. Sa intelegem ca acesta s-a dus constiincios in aceeasi zi si a adepus banii la caseria partidului? Pare cel putin ciudat.
Mai multe detalii despre donatiile social-democratilor gasiti in Inpolitics.
Ce contine pana la urma celebra caseta cu Geoana?
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Maria Avram, cerută din nou în căsătorie de soțul ei Marius: Am spus DA… de...
Sursa: kudika.ro