"In sedinta de marti a Biroului Permanent al Senatului am ridicat aceasta problema si secretarul general al Senatului ne-a comunicat ca aceasta discriminare (n.r. privind regimul functionarilor parlamentari) este data de faptul ca Senatului i s-au taiat cu 20% fondurile de salarii, iar Camerei nu, ceea ce a permis Camerei sa dea o singura zi concediu fara plata, iar Senatul a fost obligat sa dea patru", a explicat Melescanu, in plenul Senatului.
Liberalul si-a exprimat regretul pentru aceasta situatie si a subliniat ca a solicitat personal ca, pe viitor, cele doua Camere sa se consulte astfel incat regimul functionarilor parlamentari sa fie similar.
Senatorul PDL Dumitru Oprea a declarat, la randul sau, ca a solicitat intr-o sedinta anterioara ca personalului administrativ din Senat sa i se aplice un tratament similar celui din Camera, referitor la zilele retinute din salariu pentru lunile noiembrie si decembrie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Secretele meseriilor din România: meseria perfectă pentru orice iubitor de...
Sursa: start-up.ro
-
De ce nu e bine sa spui nume de lighioane (purici, șobolani, șerpi) în martie?
Sursa: garbo.ro
-
Lia Olguța Vasilescu o pune la punct pe mama premierului Ilie Bolojan:...
Sursa: kudika.ro