Traian Basescu a afirmat in repetate randuri ca va lua o decizie privind o noua candidatura la prezidentiale in functie de evolutia situatiei economice. La 17 mai, la Realitatea Tv, seful statului spunea ca in decizia de a candida pentru un nou mandat va lua in calcul eventualul "derapaj" economic si social, precizand ca s-ar considera indreptatit sa intre in cursa daca se va dovedi ca Romania este "pe un drum de iesire din criza", relateaza NewsIn.
Intrebat care este nivelul crizei care-l va determina sa nu candideze, Basescu a raspuns: "Derapajul". "Derapaj inseamna sa ajungem la un somaj de peste 10 procente, deci cu doua cifre. Eu imi fixez ca obiectiv si consider ca am intrat in derapaj social la un somaj de 10%. Cred ca ar fi greu sa te mai adresezi romanilor pentru ca e greu sa le explici ca nu presedintele este cel responsabil, dar presedintele are influenta in politica romaneasca, chiar daca nu are parghii si cand e in coabitare, si cand este in parteneriat cu Guvernul", a afirmat seful statului.
Presedintele Romaniei, Traian Basescu, efectueaza, in perioada 15-16 iulie, o vizita de stat in Republica Ceha.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Povestea impresionantă a lui Andreeas Novacovici - din orfelinat, în primele...
Sursa: kudika.ro