Am vrut sa aflam daca pentru filmele difuzate sunt platite drepturile de autor. Directorul general al ROMAVIA, dr.ing Iuliu-Adrian Goleanu, ne-a raspuns: nu, nu exista.
Si ne-a oferit o explicatie: „Intrucat «ROMAVIA» executa zboruri speciale ocazionate de transportul unor delegatii oficiale, operand aeronave a caror utilizare este limitata la aceasta categorie de zboruri prin Certificatul de Operator Aerian, aceste zboruri nu pot fi considerate activitati publice si/sau comerciale in intelesul Legii 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe”.
Dr. ing., Iuliu-Adrian Goleanu a recunoscut, in nota pentru Cotidianul, ca ROMAVIA a cumparat filmele - care sunt prezentate atunci cand la bord este prezent seful statului - de la pravalii si nu de la firmele speciale de distributie.
Directorul ROMAVIA a mai precizat ca aeronava folosita pentru presedintele Romaniei a fost dotata recent cu un dispozitiv special de stocare a datelor in format digital, care permite vizionarea filmelor in format electronic, raiul filmelor piratate. „Pe durata reviziei anuale, realizata in perioada februarie-martie 2009 la aeronava speciala «Carpati» (tip Boeing 707), s-a instalat un echipament avionabil ce poate stoca in format electronic si reda o mare capacitate de informatii. In perioada 6 aprilie - 6 iunie 2009 acest echipament (avionabil - n.r.) a fost testat ocazional in ceea ce priveste capacitatea de stocare si redare, utilizandu-se filme detinute in mod legal, achizitionate din magazinele de specialitate, la preturi practicate la vanzarea libera a acestor produse, stabilite pentru orice cumparator”.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
3 zodii pentru care lucrurile se aliniază în mod divin în viețile lor odată...
Sursa: garbo.ro
-
Dorian Popa, primele declarații după condamnarea definitivă: Pedeapsa mea...
Sursa: kudika.ro