O situatie similara este mentionata de ministru in privinta contului de la Alpha Bank, unde in decembrie existau 83.000 lei, fata de 4.124 lei in prezent. Blaga a retras bani si din doua depozite deschise la bancile Transilvania si Tiriac, care s-au diminuat in total cu 5000 lei.
O noutate in declaratia de avere semnata la 3 iunie o reprezinta mentiunea celor doua conturi bancare deschise pe numele fiului sau, in 2007 si 2008: la Stadtsparkasse Munchen (5720 euro) si Hypo Vereinsbank (37.192 euro).
In privinta datoriilor, Blaga mentioneaza in noua declaratie de avere ca unul dintre imprumuturile luate de la o persoana fizica, pentru "ultima rata la apartament" a fost reesalonat, astfel incat data scadentei s-a schimbat, de la 31 decembrie 2008, la 31 decembrie 2009. Ministrul mai are doua datorii, catre doua persoane fizice, de 500.000 lei, respectiv 600.000 lei, ambele scadente in 2017.
In declaratie nu apar modificari in privinta terenurilor, a imobilelor sau autoturismelor aflate in proprietatea ministrului. Blaga detine doua terenuri in judetul Bihor, o casa in Oradea, un apartament de 209 mp in Bucuresti si un autoturism BMW.
Numarul actiunilor detinute la Banca Transilvania s-a diminuat de la 602.865 de titluri, in decembrie 2008, la 99.643 de unitati, in mai. Ministrul mai detine actiuni la Petrolsub Balc, la Romania Combi, Romexterra si Remarul, dar si o polita de asigurare de aproximativ 80.000 de euro, care va fi rascumparata la 31 iulie 2009.
Vasile Blaga a incasat, in 2008, 63 821 lei in calitate de senator si ministru.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
3 zodii pentru care lucrurile se aliniază în mod divin în viețile lor odată...
Sursa: garbo.ro
-
Psihologii dezvăluie frazele preferate ale oamenilor falși. 11 replici care...
Sursa: kudika.ro