“Eu n-am fost adeptul acestei aliante. Nu am fost entuziastul sustinator al ei”. Concesiv, ex-presedintele Romaniei accepta motivele intrarii PSD la guvernare: “Ma rog, s-a negociat acest lucru, are si ea (alianta -n.r.) ratiunea ei pentru ca cele doua partide impreuna asigura o majoritate stabila. Asta bineinteles ca inseamna, ca orice intelegere politica, si un anumit compromis”.
Ion Iliescu ii da o replica, mai apoi, presedintelui Romaniei dupa ce, luni, la Paris, s-a aratat dezamagit de el insusi pentru nasirea coalitiei PSD-PDL.
In opinia liderului onorific al PSD: “Teoria domnului Basescu ca asta a fost compromis... Pai, in politica faci compromisuri, altminteri nu se poate. Insa, cum v-am spus, e trasatura de caracter a domnului Basescu. El a demolat Alianta D.A. cu care a venit la putere, acum vad ca ataca acest parteneriat. Demonstreaza inca o data domnul Basescu ca este omul nepotrivit pentru functia de sef al statului. (...) N-are aceasta virtute domnul Basescu”. Concluzia lui Ion Iliescu a fost ca “declaratia de ieri (luni-n.r.) este pentru un sef al statului neonoranta”.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro