La fel ca si Liviu Dragnea, Vanghelie l-a acuzat pe Emil Boc ca a semnat numirea lui Ardelean fara a se consulta cu Mircea Geoana. "Domnul prim ministru a semnat numirile in functie pe o alta filiera decat cea care era stabilita in discutii si in baza protocolului pe crae il aveam. Domnul Boc cunoaste foarte clar cum se fac numirile intr-o filiera de partid...", a adaugat primarul sectorului cinci. El a mai spus ca atitudinea lui Gabriel Oprea a nemultumit mai multi lideri din partid. "Sunt destui nemultumiti, domnul Dragnea, am discutat cu Mircea Geoana si nu stia nimic in acest sens, am discutat cu Adrian Nastase si nu cunostea nimic in acest sens, am discutat cu mai multi vicepresedinti ai partidului si nu stiau nimic", a descris el starea din partid.
Coordonatorul ministrilor PSD, Liviu Dragnea, a declarat sambata la Realitatea TV ca in chestiunea numirilor de la MAI responsabilitatea cea mai mare nu-i revine lui Gabriel Oprea, ci a premierului Emil Boc, care a semnat propunerile trimise de acesta fara sa-l consulte pe Mircea Geoana.
"Eu cred ca aici dl. Emil Boc a gresit, pentru ca a fost incorect sa incalce aceasta intelegere, putea macar sa-l sune pe Mircea Geoana. (...) Eu sunt suparat pe Emil Boc ca a semnat, relatia noastra politica a pornit cu stangul", a declarat vicele pesedist amintind de intelegerea dintre PSD si PD-L ca numirile de secretari de stat sa se faca prin consultarea presedintilor celor doua partide. "Relatia dintre noi si PDL trebuie analizata intr-o intalnire rapida ca sa vedem daca cele intelese... poate vorbele au un sens pentru un partid si altul pentru alt partid", a adaugat el. Dragnea a mai spus ca desi colaborarea intre cele doua partide a inceput cu stangul, este timp sufiecient pentru a regla lucrurile, mentionand si ca nu este vorba in acest moment de un blocaj politic.
Potrivit lui Dragnea, nici Mircea Geoana, nici alti lideri de partid nu au fost consultati de Gabriel Oprea in legatura cu numirile secretarilor de stat si in special a lui Virgil Ardelean la sefia DGIPI si ca cei de la PSD au aflat din presa de aceste numiri. Potrivit lui Dragnea acest subiect a provocat agitatie in partid. "E destul de nefericit ca Mircea Geoana a aflat de la televizor, probabil si Gabriel Oprea a avut o anumita motivatie", a spus el.
Ministrul Administratiei si Internelor, Gabriel Oprea, a refuzat sa faca declaratii, sambata, dupa ce Liviu Dragnea, coordonatorul ministrilor PSD, a anuntat ca numirea lui Virgil Ardelean ca sef al DGIPI a provocat nemultumiri in partid si ca acest subiect va fi discutat luni de BPN al PSD.
Gabriel Oprea a transmis NewsIn, prin intermediul directorului de cabinet Gelaledid Nezir, ca nu are de facut niciun fel de comentariu in jurul situatiei create in PSD dupa ce si-a anuntat echipa de la Interne si si-a motivat, sambata, deciziile de numire in functie a secretarilor de stat si a unor ofiteri in dimineata zilei, dupa videoconferinta cu prefectii.
Oprea declarase sambata, cu cateva ore inainte, ca secretarii de stat au fost numiti pe criterii politice, dar ca sunt profesionisti si ii sustine, precizand ca lui Virgil Ardelean nu i-a fost pus la indoiala profesionalismul si experienta, el conducand DGIPI sub mai multe guvernari.
Virgil Ardelean, cunoscut sub numele de "Vulpea", este din nou sef al Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (DGIPI) a Ministerului Administratiei si Internelor, in locul lui Petru Albu, a anuntat, vineri, ministrul Internelor Gabriel Oprea.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro