Se credea ca includerea lor in UE le va pune la adapost de sfera de influenta ruseasca, scrie International Herald Tribune monitorizat de ziare.com.
Au existat, de asemenea, sperante ca aderarea la curentul politic european va accelera eforturile lor de a tine in frau crima organizata si coruptia. Mai tarziu aceasta s-a dovedit a fi o eroare de calcul practic stupefianta.
Ce se intampla acum este faptul ca perspectiva unor subventii de miliarde de euro din partea UE n-a facut decat ca infractorii sa-si diversifice activitatea, de la trafic si extorcare la infiltrare in sistemele politice si juridice pentru a deturna cu mai multa usurinta banii primiti de la Uniunea Europeana.
Despre autor:
Sursa: Romania Libera
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Rețetă de Cheesecake Red Velvet, desertul care aduce eleganța cofetăriei...
Sursa: garbo.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Larisa Uță scapă de sub control la Survivor! Reacția lui Alin Oprea nu a...
Sursa: kudika.ro