"Reprezentantii guvernului au spus ca ar fi de acord ca salariile profesorilor si ale medicilor, care au in prezent 600-700 lei, sa creasca din luna ianuarie a anului viitor cu 15%, insa noi nu vom intrerupe protestele daca salariile din sistemul bugetar nu vor creste de la 1 noiembrie cu 25%, intr-o prima etapa", a declarat liderul sindicatului CNSLR.
El a adaugat ca aceste majorari ar urma sa fie cuprinse in strategia pe termen scurt a legii salarizarii bugetarilor.
Petcu a mai spus ca la discutiile de luni nu au fost luate in discutie majorarea salariilor profesorilor cu 50% si nici cea care priveste majorarea salariilor in intreg sectorul bugetar cu 50%, spunand ca protestele sindicalistilor vor continua.
La randul sau, la finalul discutiilor cu sindicalistii, ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a anuntat ca marti si miercuri vor avea loc noi discutii la nivel de experti intre reprezentantii federatiilor sindicale si cei ai executivului pentru a stabili care ar fi efortul bugetar necesar majorarilor salariale.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Tot ce trebuie să știi despre RODIE, fructul-minune cu multiple beneficii...
Sursa: garbo.ro
-
INTERVIU EXCLUSIV: Cravata Galbenă, filmul prin care Serge Celebidachi aduce...
Sursa: kudika.ro