Soferul nu a respectat interdictia de a circula pe un drum inundat, iar autobuzul, care transporta aproximativ 50 de pasageri, a fost rasturnat de ape in apropiere de localitatea Khad Buzdar, in provincia centrala Punjab, a declarat telefonic Iftikhar Ali, seful administratiei locale a districtului.
"Forta curentului de apa care cobora pe dealuri a rasturnat autobuzul", a precizat acesta, citat de AFP.
"Cel putin 20 de persoane au murit, (iar) zece au supravietuit si au putut fi salvate", a declarat medicul Natiq Hayat, din cadrul serviciilor de salvare ale districtului, informeaza MEDIAFAX.
Ceilalti pasageri au ramas prinsi in autobuz, iar salvatorii incercau sa le recupereze cadavrele, a adaugat medicul.
Inundatiile provocate de ploile musonice, de aproximativ o luna, au afectat aproximativ o cincime din teritoriul pakistanez.
Pana in prezent, au murit 1.500 de persoane, iar aproximativ 20 de milioane de pakistanezi sunt afectati de aceste inundatii. Potrivit ONU, aproximativ sase milioane de pakistanezi au ramas fara locuinte.
Cititi si: Pakistanul, izolat de inundatii
Bilantul inundatiilor din Pakistan
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
11 Ianuarie, al doilea portal 111 din 2026: poarta prin care doar cei...
Sursa: kudika.ro