Potrivit unor cifre din piata farmaceuticelor din SUA, investitiile in publicitate pentru somnifere (precum Ambien CR) au scazut de la 190 de milioane de doalri in 2007 la 150 de milioane de dolari in 2008. Totusi investitiile in publicitatea la antidepresive a ramas constanta.
"Exista o relatie directa intre caderea economiilor, lipsa somnului si procurarea somniferelor", a spus un specialist de la Cardinal Sleep Center, care considera ca trendul crescator al procurarii pastilelor va continua. Din pacate insa, acesta nu recomanda folosirea continua a antidepresivelor si somniferelor, intrucat au efect doar pe termen scurt, astfel ca cei suferinzii de insomnii nu vor reusii rezolvarea problemelor.
Potrivit companiei Marketdata Enterprises, in Statele Unite somnul este o industrie evaluata la 23.7 miliarde de dolari pe an. Acesta include medicamente, centre de dormit, saltele, perne si alte accesorii care induc sau fac somnul mai placut, dintre care aproximativ 19 miliarde sunt obtinute doar din vanzarea somniferelor, potrivit datelor IMS Health.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
11 Ianuarie, al doilea portal 111 din 2026: poarta prin care doar cei...
Sursa: kudika.ro