Rezultatul este de aproape cinci ori mai mare decat cel din 2007, fiind influentat, ca si in cazul BCR, BRD si al Bancii Transilvania de vanzarea participatiei detinute de CEC in asiguratorul Asiban.
Asiguratorul francez Groupama a platit, anul trecut, 350 milioane euro celor patru banci - CEC, BCR, BRD-SocGen si Banca Transilvania - care controlau, cu detineri egale, societatea Asiban. Fiecare banca a incasat circa 87,5 milioane euro si a inclus banii in bilantul din al treilea trimestru din 2008.
Pentru comparatie, profitul net al BCR, cea mai mare banca din Romania, a raportat dupa impozitare si plata intereselor minoritare (inclusiv activitatile intrerupte) un profit in crestere cu 119,8%, la 2,03 miliarde lei (541 milioane euro), de la 924,8 milioane lei (276,5 milioane euro) in 2007.
Despre autor:
Citeste articolul integral in Wall-Street
Sursa: Wall-Street
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Avionul care ar fi dispărut în 1955 și ar fi reapărut în 1985. Adevărul din...
Sursa: garbo.ro
-
FOTO: Destinații de schi aproape de casă pentru vacanța de iarnă 2025–2026....
Sursa: kudika.ro