Cele doua tari aveau nevoie de majoritatea calificata a parlamentarilor europeni, si anume 367 de voturi pentru.
In ultima clipa, grupul conservator si-a retras propunerea de amanare a votului, dupa ce a primit garantii de la executivul Uniunii Europene ca va fi consultat in privinta pachetului financiar pde care vor beneficia cele doua tari intre 2007 si 2013.
Ecologistii au cerut insa amanarea votului, dar propunerea a fost invinsa printr-un vot covarsitor in favoarea aderarii Romaniei si Bulgariei.
Raportorul pentru Romania, Pierre Moscovici, a declarat ca in acest moment in care francezii dezbat Constitutia Europeana, Parlamentul Europeanu nu trebuie sa trimita un semnal de scepticism fata de proiectul european, ci dimpotriva.
Domnul Moscovici a spus ca Parlamentul European nu semneaza un cec in alb pentru Romania si Bulgaria, pentru ca europarlamentarii ca vor fi pe deplin asociati la procesul de monitorizare a celor doua tari, inclusiv la eventuala invocare a clauzei de amanare a aderarii cu un an.
Despre autor:
Sursa: Bbc.co.uk
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Fiul lui Bercea Mondialu, implicat într-un accident mortal în Drăgănești-Olt....
Sursa: kudika.ro