Seful statului a mai spus ca interdictiile impuse romanilor pe piata spaniola a muncii sunt o eroare, pentru ca incurajeaza munca la negru. Cel mai rau este ca romanii nu se simt tratati ca cetateni europeni, a mai spus Basescu, iar muncitori romani care nu au acte risca sa devina o bomba cu ceas.
Presedintele Romaniei a mai declarat ca n-ar vrea ca situatia din Italia sa se reprete si in Spania si a recunoscut ca expulzarea nu reprezinta o solutie. El Pais mai noteaza ca, dupa Nicolae Ceausescu, Basescu este primul sef de stat al Romaniei care viziteaza Spania.
Presedintele a venit in Madrid cu o agenda clara: sa discute despre situatia a jumatatea de milion de romani care traiesc in Spania.
Despre autor:
Sursa: Realitatea
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Test Yin-Yang: In ce vibratie energetica te afli acum?
Sursa: kudika.ro