Deschis in urma cu doi ani, dosarul penal nr. 79/2003 a fost lasat balta de procurorii Parchetului National Anticoruptie, sub pretextul ca PNA nu avea competenta sa ancheteze demnitari. Transformarea PNA in DNA si modificarile de legislatie il vor aduce pe Culita Tarata, din nou, sub lumina reflectoarelor, in conditiile in care, in viitorul apropiat, acesta urmeaza sa fie citat la DNA.
Itele afacerii care l-ar fi determinat pe Tarata sa intinda mana dupa bani necuveniti au fost descalcite chiar de Gheorghe Strungariu, patronul Cerealcom Vaslui, si au la mijloc un contract de arenda in Insula Mare a Brailei, considerata drept cea mai manoasa zona a Romaniei. In februarie 2003, Strungariu a povestit in fata procurorilor ca deputatul l-ar fi tras in piept, in conditiile in care, desi reusise sa-l convinga de faptul ca are relatii sus-puse, inclusiv pe fostul ministru al Agriculturii Ilie Sarbu, l-ar fi lasat cu banii dati si ochii-n soare.
Despre autor:
Sursa: Click.ro
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Social Impact Award: 10 idei pentru binele societății vor fi incubate în vara...
Sursa: green.start-up.ro
-
Rector UPT: Companii vor să angajeze 1.000 de oameni, dar nu au de unde
Sursa: start-up.ro
-
10 brățări pentru picior ce împodobesc în mod delicat și exotic glezna...
Sursa: garbo.ro
-
A apărut catalogul XXXLutz, cu reduceri la canapele și corpuri de iluminat
Sursa: retail.ro
-
Revolut lansează terminal POS
Sursa: futurebanking.ro
-
Cristina Cioran refuză să se căsătorească cu tatăl fiicei sale. Ce o...
Sursa: kudika.ro
-
Aur pentru România, la proba de ștafetă masculin 4×100 m liber, la...
Sursa: wall-street.ro