Desi cu un meci mai putin disputat, FC Brasov ramane lider detasat in Seria I, in timp ce CS Otopeni, dupa 1-0 la Brasov, cu Forex, a trecut pe pozitia secunda, profitand de pasii gresiti facuti de FC Botosani si de Concordia Chiajna. FC Arges conduc
Desi cu un meci mai putin disputat, FC Brasov ramane lider detasat in Seria I, in timp ce CS Otopeni, dupa 1-0 la Brasov, cu Forex, a trecut pe pozitia secunda, profitand de pasii gresiti facuti de FC Botosani si de Concordia Chiajna. FC Arges conduce in cla­samentul Seriei a II-a, dupa 3-1 pe Minerul Lupeni, fiind urmata la un punct de CSM Ramnicu-Valcea, 1-0 ieri cu Unirea Alba-Iulia. In schimb, Muresul Deva s-a incurcat pe teren propriu, 0-0 cu CFR Timisoara, si a coborat pe locul 3. Jiul ramane in conti­nuare neinvinsa.   Seria I: FCM Bacau - FCM Campina 0-0, FC Sacele - FC Botosani 0-0, Delta Tulcea - Dunarea Galati 3-0, CSM Focsani - Concordia Chiajna 2-2, Dunarea Giurgiu - Dinamo II Bucuresti 2-2, Forex Brasov - CS Otopeni 0-1, Progresul Bucuresti - Petrolul Ploiesti 1-0. Partidele Inter Gaz Bucuresti - Sportul Studentesc si Prefab Modelu - FC Brasov au fost amanate.   Clasament: 1. FC Brasov 22p, 2. CS Otopeni 17p, 3. FC Botosani 17p.   Seria II. FC Arges - Minerul Lupeni 3-1, FC Bihor - Corvinul Hunedoara 1-0, IS Campia Turzii - Jiul Petrosani 1-1, Gaz Metan Medias - Poli II Timisoara 2-0, Liberty Oradea - FC Caracal 2-0, Muresul Deva - CFR Timisoara 0-0, Drobeta Turnu Severin - FC Targoviste 4-0, CSM Ramnicu-Valcea - Unirea Alba-Iulia 1-0. Meciul FCM Resita - Ariesul Turda a fost amanat.   Clasament: 1. FC Arges 20p, 2. CSM Rm. Valcea 19p. 3. Muresul Deva 18p.   Progresul si Petrolul, egale in derby-ul seriei I In ultimul meci de ieri, Progresul Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1, in fata Petrolului Ploiesti, o alta echipa care isi anunta intentiile de promovare la inceputul acestui sezon. Gazdele au deschis scorul cu zece minute inainte de pauza prin atacantul Ionut Savu. Dupa pauza s-a jucat pe contre si ambele echipe, dar in special "bancarii", au avut bune ocazii de a marca. Egalitatea s-a restabilit in minutul 76, cand petrolistul Alin Cotan a incris dupa o frumoasa actiune personala, in care a driblat trei adversari. Pe final, tot elevii lui Tavi Grigore au fost mai periculosi, dar Cristi Munteanu nu a mai fost batut. Dupa acest rezultat, Progresul a ramas pe locul 10 in clasamentul Seriei I, cu 10 puncte, in timp ce ploiestenii se mentin pe pozitia a saptea, cu 14 puncte. Alte doua partide din Seria I au fost amanate deorece oaspetii aveau mai multi jucatori la loturile nationale. Inter Gaz - Sportul se va juca la 31 octombrie, iar data la care se va disputa Prefab Modelu - FC Brasov nu a fost inca stabilita.