De asemenea, Blaga a mai precizat ca MAI respecta integral angajamentele cu privire la asigurarea personalului care urmeaza sa deserveasca viitoarea frontiera externa a Uniunii Europene. Astfel, pana la sfarsitul anului, Politia de Frontiera va avea 15.200 de angajati, iar in 2006 personalul va ajunge la 16.800 de cadre.
"Fondurile necesare pentru continuarea programelor de securizare a granitelor vor permite, in 2006, atingerea unui grad ridicat de control si supraveghere la cei peste 2.000 de kilometri din viitoarea frontiera externa a UE", precizeaza un comunicat al MAI. Comisarul european pentru Extindere, Olli Rehn, a apreciat progresele evidente obtinute de Romania in domeniul Administratiei si Internelor si a afirmat ca acestea vor fi reflectate in mod obiectiv in raportul de monitorizare.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Cum să trimiți cele mai sexy sms-uri care îl vor face să se gândească la tine...
Sursa: kudika.ro