Joi noaptea s-a disputat prima mansa a sferturilor de finala a Cupei UEFA. Surpriza serii a constituit-o infrangerea pe teren propriu a echipei spaniole FC Villarreal de catre una dintre cele mai in forma echipe europene, AZ Alkmaar.
Oaspetii
Oaspetii deschid scorul in minutul 12 prin Landzaat, dar dupa numai doua minute, cunostinta noastra Riquelme egaleaza. La acest scor, in minutul 28 se consuma un moment important al meciului, cand acelasi Riquelme rateaza un penalti. Golul victoriei este inscris de Nelisse si olandezii au in aceste conditii sanse mari pentru calificarea in semifinale. Tot surpriza, dar numai in privinta scorului este victoria lui TSKA Moscova in fata francezilor de la Auxerre, 4-0. In pofida acestui scor, meciul a fost destul de echilibrat. Gazdele inscriu in minutul 21 prin Odah si isi maresc avantajul prin autogolul lui Ignasevici. Francezii resimt socul, mai primesc doua goluri prin Wagner si Gusev.
In celelalte doua partide, Newcastle s-a impus cu dificultate pe teren propriu in fata lui Sporting Lisabona (1-0), iar Austria Viena, dupa ce a eliminat doua echipe spaniole, nu a putut depasi formatia italiana Parma (1-1).