Sportiva romana Alina Dumitru s-a clasat pe locul secund in limitele categoriei 48 kg, la Grand Prix-ul de judo de la Rotterdam, fiind invinsa in finala de belgianca Charlene van Snick, prin yuko.
Dumitru, campioana europeana en titre, castigase meciurile cu poloneza Ewa Konieczny, cu Diana Ortiz (Venezuela), irlandeza Lisa Kearney, pentru ca in semifinale sa se impuna prin waza ari in fata compatrioatei sale Carmen Bogdan, care a ocupat locul trei, informeaza AGERPRES.

Andreea Chitu s-a clasat pe locul 5 la categoria 57 kg, la care campioana continentala Corina Caprioriu a fost invinsa in turul secund de slovena Vesna Dzukic.