Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat în Parlament că începând din anul 2023 promite că se vor da în circulație cel puțin 100 de autostradă sau drum expres pe an. Oficialul a făcut această promisiune în timpul ședinței în care se dezbate bugetul pe anul viitor.

Grindeanu promite anual câte 100 de kilometri de autostradă în România

Sunt mai bine de 50 de ani de la deschiderea primului șantier pentru construirea unei șosele de mare viteză din România, iar până la acest moment, rețeaua de autostrăzi a României numără 978 de kilometri distanță.

În doar trei zile, se va deschide traficul rutier pe primii 13 kilometri din autostrada Sibiu-Pitești. Însă chiar și așa, România nu va depăși anul acesta borna de 1.000 de kilometri de șosea rapidă. Cel mai probabil, acest lucru va fi posibil la anul viitor. În schimb, Ungaria a trecut de mia de kilometri de autostradă încă din 2007.

Cu această ocazie, ministrul Tranporturilor, Sorin Grindeanu, a promis în Parlament că România va avea în fiecare an câte 100 de kilometri de autostradă. Dacă în anii precedenți. numărul de kilometria abia ajungea până la 50, din 2023, Grindeanu promite că țara noastră va avea câte 100 de kilometri de drumuri bune și moderne.

„Minimul kilometrilor care trebuie dat în folosință începând de la anul - autostrada plus drum expres - să fie de 100 de kilometri. Cel mai mult s-au dat undeva la 50-60 km. Anul acesta 53 km, anul trecut 30, în 2020 - 61. 2023 și 2024 vor însemna ani care vor aduce în total undeva la 250 de kilometri de drum expres și autostrada, minim. Asta este și o consecință a faptului că în acest an au fost semnate un număr record de contracte și sume care sunt alocate în mod normal. Până astăzi, s-au semnat contracte de peste 13 miliarde de lei la CNAIR", a transmis Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.


Despre autor:

Valentina Podgorneac
Valentina Podgorneac este originară din Republica Moldova și la vârsta de doar 16 ani a ales să se mute la București pentru a-și continua studiile liceale. În anul 2017 a absolvit un colegiu cu profil economic, însă pasiunea pentru scris a fost mult mai puternică decât orice altă dorință. În timpul studiilor a redactat comunicate de presă în cadrul Organizației Studenților și Elevilor Basarabeni din București. A efectuat stagii de practică la agenția de presă RADOR și la Biroul de Comunicare al Ministerului Educației, acumulând multe informații și sfaturi utile pentru viitoarea sa carieră. A urmat un Curs de Dicție și Discurs Public cu Veronica Coberman, mentor în comunicare.

Valentina Podgorneac este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, iar de mai bine de un an face parte din familia 9AM. Iubește să știe tot ce mișcă, să fie informată, și la rândul ei, să informeze și pe alții, deoarece un om informat este un om puternic. Pentru ea, scrisul nu este doar o pasiune, ci un stil de viață.
Mai multe

Ultima actualizare: 12 Decembrie 2022 - 04 : 12

Abonează-te pe

Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.