Primarul comunei Păuşeşti, Cătălin Avan, a anunţat, printr-o postare pe Facebook, că va propune Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă închiderea şcolilor şi grădiniţelor din localitate pe motiv că nu a primit bani de la Guvern.
Vâlcea: Primarul comunei Pășești vrea să închidă școlile pentru că nu a primit bani de la Guvern
Edilul susţine că nu va mai plăti nici indemnizaţiile însoţitorilor şi asistenţilor personali pentru persoanele cu dizabilităţi, fiind nemulţumit că localitatea pe care o conduce nu a primit niciun leu din partea Guvernului la ultima alocare de fonduri pentru administraţiile publice locale din Fondul de rezervă.
"Având în vedere prevederile Hotărârii de Guvern adoptată (miercuri, n.r.) de Guvernul format din PNL şi UDMR, condus de un premier vâlcean numit Florin Cîţu, prin care au fost alocate diverse sume cuprinse între 5.000-700.000 lei primăriilor din judeţul Vâlcea şi ţinând cont că cinci primării conduse de primari ai Partidului Ecologist Român, printre care şi Primăria Păuşeşti, au primit zero lei, am hotărât convocarea Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă Păuşeşti, unde voi propune, datorită resurselor financiare limitate, următoarele: închiderea şcolilor şi grădiniţelor din localitate (deoarece nu mai putem asigura măştile, dezinfectanţii pentru clădirile publice şi mijloacele de transport elevi, carburantul pentru acestea, decontarea navetei pentru cadrele didactice, inspecţia periodică a autovehiculelor şi cazanelor de încălzire etc); sistarea plăţii indemnizaţiilor de însoţitor şi a asistenţilor personali pentru persoanele cu dizabilităţi; notificarea DSP că nu mai putem desfăşura activităţile de combatere a epidemiei SARS-CoV-2 care ne revin, deoarece nu mai putem achiziţiona echipamentele necesare. Comuna Păuşeşti nu este şi nu va fi bătaia de joc a unor decidenţi politici submediocri, care neputând face mai nimic de câţiva ani buni pentru acest judeţ frumos, îşi arată când pot aroganţa şi dispreţul faţă de cetăţenii acestuia", a precizat primarul comunei Păuşeşti.
Guvernul a alocat, prin Hotărârea de miercuri, 6 octombrie, circa 27,6 milioane de lei Consiliului Judeţean şi primăriilor din Vâlcea, pentru echilibrarea bugetelor locale. Cinci din cele 89 de localităţi din judeţ nu au primit însă niciun leu. AGERPRES.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro