Spitalul Județean de Urgență Bistrița a anunțat carantină totală în instituția medicală după ce numărul de pacienți infectați cu COVID-19 internați a crescut considerabil.

Primul spital din România, în carantină din cauza numărului de bolnavi cu Covid-19

„Ca urmare a creșterii numărului de cazuri COVID-19 depistate și internate în Spitalul Județean de Urgență Bistrița, se reinstituie starea totală de carantină, suspendându-se posibilitatea de vizitare a pacienților pe secțiile spitalului în zilele de marți și joi”, a transmis conducerea spitalului.

Responsabilii spitalului au recurs la această măsura pentru a proteja pacienții deja internați și persoanlul medical din incinta spitalului.

În Spitalul Județean de Urgență Bistrița sunt internați 15 bolnavi de Covid-19, dintre care un pacient este minor, iar alții doi suspecți în Secția de Boli Infecțioase, un bolnav infectat în Secția Psihiatrie și unul confirmat în Secția ATI.

Cel mai mare procent de personal medical vaccinat

Ministerul Sănătății a menționat că 70% dintre medicii din spitalele de stat sunt imunizați contra COVID-19, în jur de 25.387 de medici din totalul de 36.312. Aproximativ 69% din medici sunt vaccinați complet, adică 25.040 de medici.

Din personalul medical ce se află în contact cu pacienții, medici, asistenți medicali, infirmieri, brancardieri, din unitățile sanitare din sistemul public, 59,48% este vaccinat împotriva COVID-19.

Cele mai mari procente de personal medical vaccinat cu ambele doze sunt în județele Călărași (76.45%), Cluj (71.69%), Sibiu (69.55%), Ilfov (69.13%) și municipiul București (66.34%).


Despre autor:

Valentina Podgorneac
Valentina Podgorneac este originară din Republica Moldova și la vârsta de doar 16 ani a ales să se mute la București pentru a-și continua studiile liceale. În anul 2017 a absolvit un colegiu cu profil economic, însă pasiunea pentru scris a fost mult mai puternică decât orice altă dorință. În timpul studiilor a redactat comunicate de presă în cadrul Organizației Studenților și Elevilor Basarabeni din București. A efectuat stagii de practică la agenția de presă RADOR și la Biroul de Comunicare al Ministerului Educației, acumulând multe informații și sfaturi utile pentru viitoarea sa carieră. A urmat un Curs de Dicție și Discurs Public cu Veronica Coberman, mentor în comunicare.

Valentina Podgorneac este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, iar de mai bine de un an face parte din familia 9AM. Iubește să știe tot ce mișcă, să fie informată, și la rândul ei, să informeze și pe alții, deoarece un om informat este un om puternic. Pentru ea, scrisul nu este doar o pasiune, ci un stil de viață.
Mai multe

Ultima actualizare: 11 August 2021 - 02 : 08

Abonează-te pe

Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.