Numărul de persoane vaccinate anti-COVID pe teritoriul României va depăşi miercuri un milion.
"Mâine va fi vaccinată persoana cu numărul 1.000.000", a anunţat marţi coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă.
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID a informat, marţi seara, că de la debutul campaniei de vaccinare, pe 27 decembrie 2020, au fost administrate 1.603.179 de doze unui număr de 983.997 de persoane, dintre care 364.814 cu o doză, iar 619.183 - şi cu doza a doua.
De la începutul imunizării, s-au înregistrat 5.587 de reacţii adverse la vaccinurile Pfizer, Moderna şi AstraZeneca, menționează Agerpres.
Despre autor:

Valentina Podgorneac este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, iar de mai bine de un an face parte din familia 9AM. Iubește să știe tot ce mișcă, să fie informată, și la rândul ei, să informeze și pe alții, deoarece un om informat este un om puternic. Pentru ea, scrisul nu este doar o pasiune, ci un stil de viață.
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Farmec vrea ajutor de stat pentru relocarea fabricii, dar nu este eligibilă:...
Sursa: retail.ro
-
Cele mai frumoase citate despre vacanța de vara
Sursa: garbo.ro
-
Squad Mobility, microcar-ul electric european care va schimba transportul urban
Sursa: green.start-up.ro
-
Review Samsung Bespoke Jet, aspiratorul care-ți face casa ”Monica clean”
Sursa: start-up.ro
-
Raiffeisen Bank lansează Cadrul pentru Obligațiuni Sustenabile
Sursa: futurebanking.ro
-
Diana Dumitrescu, clipe grele după ce a devenit mămică. Prin ce a fost...
Sursa: kudika.ro
-
A fost aprobat planul de urgenţă pentru securitatea aprovizionării cu gaze...
Sursa: wall-street.ro