Premierul Ludovic Orban a anunțat, luni, că va propune fie suspendarea evenimentelor private, cum sunt nunțile, fie limitarea acestora la maximum 20 de persoane, pentru că reprezintă surse de îmbolnăvire cu coronavirus, iar organizatorii și participanții nu respectă regulile.
„Voi propune sistarea evenimentelor private. E clar că reprezintă una dintre sursele de îmbolnăvire. Sau revenirea la maximum 20 de persoane. Azi legea este cu maximum 50 de persoane, dar sunt foarte mulți de organizatori de evenimente care nu respectă legea”, a afirmat premierul.
Premierul a explicat că, pe baza analizei specialiștilor, evenimentele private, nunțile, petrecerile reprezintă o sursă de îmbolnăvire, pentru că nu se respectă numărul de participanți și nici regulile de protecție sanitară.
„Trebuie respectate regulile pe care le prezentăm de la începutul pandemiei. Din păcate, încă există mulți oameni care nu respectă aceste reguli, iar virusul nu iartă pe nimeni”, a subliniat Orban, citat de g4media.ro
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Salată densă cu fasole, trend viral pe TikTok: rețetă bogată în fibre și...
Sursa: garbo.ro
-
Elena Udrea provoacă controverse. Fotografia cu fiica ei și un șarpe exotic...
Sursa: kudika.ro