"Am citit ca sunt 75 de revendicari ale celor care vor veni in Piata Victoriei. Ca sa inteleg mai bine ce se poate intampla daca ele nu vor fi satisfacute, m-am dus inapoi la 1896, la cursul de Drept constitutional si administrativ, predat de dnul Adjunct cls 2-a St.Stanciovici, in Bucuresti, la Scoala Militara de Administratie:
Va fi deci o „revolutiune”? Cei care vor veni sunt „poporul”? Sau se poate intampla o „lovitura de stat”? Dar provine ea „de sus, de la cei care detin puterea”? Nu pare. Si atunci? Daca guvernul ar accepta cele 75 de revendicari, nu ar fi posibil ca dupa o saptamana, sa vina alt „popor” cu alte 75 de revendicari, eventual contrare?
Pare ca am inceput sa ne plictisim de democratia constitutionala.
PS Interesanta observatia profesorului Stanciovici despre cum se poate face distinctia intre o revolutie si o lovitura de stat, mai ales sub aspectul pedepsei (observatie relevanta pentru Dosarul Revolutiei)", a scris Nastase pe blogul sau.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Horoscop săptămânal: Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în...
Sursa: garbo.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Verdict istoric la Paris. Pedeapsă cu închisoarea pentru cei care au...
Sursa: kudika.ro