Vineri, BNR a afisat un curs de 4,6390 lei/euro.
Nivelul anuntat luni reprezinta un nou record, peste cel inregistrat in 3 august 2012, cand BNR a afisat un curs de 4,6481 lei/euro.
Leul s-a depreciat accelerat pe piata interbancara, inclusiv in fata monedelor din regiune, incepand din 7 noiembrie, pe fondul protestelor impotriva masurilor de modificare a Codului fiscal, masuri criticate aspru atat de sindicate, cat si de patronate.
Rata anuala a inflatiei, care masoara evolutia preturilor de consum in ultimul an, a urcat in luna octombrie la 2,63%, cel mai inalt nivel din august 2013, cand a fost 3,67%, in conditiile in care carburantii s-a scumpit cu 3,47% in octombrie fata de septembrie, potrivit datelor publicate vineri de Institutul National de Statistica (INS).
Deficitul comercial al Romaniei a fost in august de 1,19 miliarde euro, in crestere cu 29,5% fata de nivelul inregistrat in aceeasi luna a anului trecut, cand a fost 786,8 milioane euro.
Dolarul american, cotat indirect in piata romaneasca prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a apreciat de la 3,9803 lei la 3,9913 lei.
Cursul francului elvetian a scazut de la 4,0078 lei la 4,0063 lei.
Despre autor:
Crede cu tărie că “informația este putere” și visează ca, în viitor, să aibă o afacere în domeniul educației.
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro