Politistii considera ca aceste inregistrari pot fi utilizate drept probe in instanta. Acestia spera ca, astfel, sa ii intimideze pe soferii agresivi si violenti. In cazul in care se dovedeste ca metoda functioneaza, camerele ar putea ajunge la toti agentii de la Brigada Rutiera si la ordine publica.
"Va aduc la cunostinta ca aceasta convorbire este inregistrata atat audio cat si video. Actele masinii va rog"; acesta este modul in care politistii ii vor intampina pe soferi, potrivit stirileprotv.ro.
Agent sef Barbu Gheorghe, Brigada Autostrazi si Misiuni Speciale: "Stiti cum e, martorul vrea sau nu vrea, nu-l poti obliga, pe cand camera ne ajuta foarte mult. Va pot spune ca de exemplu neportul centurii duce la un comportament agresiv al soferului. In momentul cand ai observat dai drumul la camera, il avertizezi ca este intregistrat de cand l-ai oprit".
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
titlu-test-ovidiu mihaila
Sursa: start-up.ro
-
Semințele de chia – un aliat discret pentru un stil de viață echilibrat
Sursa: garbo.ro
-
Când nu mai poți, privește către cer. El e mereu cu tine. Rugăciunea tăcută...
Sursa: kudika.ro