Procurorul general al Romaniei se opune legii amnistiei si gratierii, pe care PSD vrea sa o aduca la dezbateri in Parlament.
„Nu este necesara nicio lege a gratierii si amnistiei, fiindca noi trebuie sa combatem criminalitatea. Noi avem niste prioritati de a combate coruptia, de a recupera bunurile care au fost insusite de infractori si alte asemenea chestiuni care sunt de natura exercitarii penale si pentru care procurorii sunt platiti",
Si Laura Codruta Kovesi se opune acestei legi: „Nu sunt de acord ca o lege de amnistie sau gratiere colectiva sau individuala sa fie data cu privire la fapte de competenta DNA”, a spus ea.
Legea amnistiei si gratierii, un proiect mai vechi al PSD
Discutiile referitoare la o lege a amnistiei si gratierii – un proiect mai vechi al PSD – au fost reluate miercuri, 4 decembrie. La audierea in comisii, inainte de investirea Guvernului, Florin Iordache a declarat ca o lege a gratierii poate fi discutata si adoptata in Parlament. El a precizat ca ideea unei eventuale legi a gratierii sau a amnistiei nu a fost sustinuta de PSD in campania electorala, dar o discutie in Parlament, din punctul lui de vedere, „este de bun augur”.
Despre autor:
Crede cu tărie că “informația este putere” și visează ca, în viitor, să aibă o afacere în domeniul educației.
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Italia introduce detenția pe viață pentru femicid
Sursa: kudika.ro