Potrivit procurorilor anticoruptie, "in datele de 04 iunie 2014 si 06 ianuarie 2015, Sava Constantin, in calitate de primar al municipiului Urziceni, a determinat o subordonata din cadrul primariei, sa dispuna „sistarea” popririi instituite asupra conturilor bancare ale unei societati comerciale, pentru sumele de 50.539,52 lei, respectiv 102.919,13 lei, fara ca societatea comerciala sa indeplineasca conditiile legale privind suspendarea sau incetarea executarii silite", potrivit MEDIAFAX.
Dosarul a fost declinat la DNA de la o alta unitate de parchet, in luna februarie a anului 2016, fata de acesta fiind deja luata masura controlului judiciar, procurorii DNA adaugand si interdictia de exercitare a functiei de primar al municipiului Urziceni.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Secretele meseriilor din România: meseria perfectă pentru orice iubitor de...
Sursa: start-up.ro
-
Alegi o matrioska și afli calea karmică pe care trebuie să o urmezi chiar...
Sursa: garbo.ro
-
Nicușor Dan la întâlnirea cu Zelenski: A existat neîncredere între țările...
Sursa: kudika.ro