v"Trebuie sa admitem ca, in toate esaloanele puterii, extremismul violent, lacomia, setea de putere sunt alimentate de situatiile in care institutiile guvernamentale sunt fragile, liderii politici sunt incompetenti si lipsiti de integritate", a declarat John Kerry la Forumul Economic Mondial de la Davos.
"Coruptia din institutiile guvernamentale alimenteaza infractionalitatea, extremismul si starea de nemultumire din societate, contribuind inclusiv la criza globala a refugiatilor", a adaugat Kerry, citat de Washington Post. "Administratia Barack Obama va dubla contributiile pentru combaterea coruptiei in intreaga lume, aceasta este o prioritate a Statelor Unite", a subliniat Kerry, amintind ca actele de coruptie au generat crizele din Irak, Nigeria, Siria, Ucraina, Libia si Yemen.
"Coruptia a devenit o problema mai degraba internationala, nu doar interna; coruptia este un pericol societal si devine un instrument de recutare pentru grupurile extremiste", a insistat seful diplomatiei americane.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Românul plecat din Giulvăz în Spania prin Erasmus și ajuns în Copenhaga, unde...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscopul bani 6-12 aprilie: Zodiile care dau lovitura financiară săptămâna...
Sursa: garbo.ro
-
Denise Rifai revine pe Antena 1 cu o nouă emisiune. Ce surprize pregătește...
Sursa: kudika.ro