Potrivit avertizarii transmise de Administratia nationala de Meteorologie (ANM), incepand de joi, ora 21.00 si pana vineri, ora 09.00, vor fi ploi pe arii extinse in estul, sudul si centrul tarii.
"Ploile vor avea si caracter torential, iar in Moldova cantitatile de apa vor depasi local 25 l/mp si pe arii restranse 50...60 l/mp", se arata in avertizare, scrie MEDIAFAX.
Codul galben a fost emis pentru judetele Suceava, Botosani, Iasi, Neamt, Bacau, Vaslui, Galati si Vrancea.
Meteorologii au precizat ca fenomene de instabilitate atmosferica se vor semnala si in aceasta dupa-amiaza, cu caracter local in majoritatea regiunilor. Cantitati de apa de 30 - 35 de litri pe metru patrat vor fi si in zona Carpatilor Meridionali, in Oltenia, Muntenia si Transilvania.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Oracolul Fortunei: Vei avea noroc la bani în această viață?
Sursa: garbo.ro
-
Cristian Pomohaci, reținut în urma unor percheziții în județul Mureș. Ancheta...
Sursa: kudika.ro