Bilanț COVID-19, 2 mai 2022. Cifrele înregistrate în ultimele 24 de ore
*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 45 persoane au fost reconfirmate pozitiv. În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 1.242 cu 35 mai mult față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 191 persoane, la fel ca în ziua anterioară.
Dintre cei 191 pacienți internați la ATI, 166 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 77 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 8 mai mult decât în ziua anterioară. Niciun minor nu este internat la ATI.
Decese
Până astăzi, 65.496 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat. În intervalul 01.05.2022 (10:00) – 02.05.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și 1 femeie), fără decese raportate anterior intervalului de referință.
Dintre cele 3 decese, 2 au fost la categoria de vârstă 70-79 de ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care prezentau comorbidități.
Din totalul de 3 pacienți decedați, 2 au fost nevaccinați și 1 vaccinat. Pacientul vaccinat care a decedat avea vârsta cuprinsă între 70-79 de ani și prezenta comorbidități.
Peste 2.300 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 în ultima săptămână

Testare
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 2.688 teste RT-PCR (1.660 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.028 la cerere) și 8.494 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.987.982 teste RT-PCR și 9.737.782 teste rapide antigenice.
Despre autor:

Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Startup Elites 2023: workshop-uri pentru participanți partea a IV-a
Sursa: start-up.ro
-
Un nou magazin Zara Home a fost inaugurat în București
Sursa: retail.ro
-
Recycllux este start-up-ul românesc ce poate elimina plasticul din Marea Neagră
Sursa: green.start-up.ro
-
Cum să scapi de neliniști și să eviți gândurile cele multe
Sursa: garbo.ro
-
Claudia Pătrășcanu iubește din nou! Primele declarații despre noul iubit
Sursa: kudika.ro
-
ING Bank România a crescut cu 15% veniturile primul semestru
Sursa: futurebanking.ro
-
BCR: Taxarea băncilor nu va afecta clienții. Nu facem politică, dar suntem...
Sursa: wall-street.ro