„România devine noua Lombardia!". A spus-o coordonatorul campaniei de vaccinare. Valeriu Gheorghiță a confirmat că țara noastră este în scenariul în care era, anul trecut, nordul Italiei.

Mai mult decât atât, cazurile de coronavirus nu par să scadă în perioada următoare, conform experților în Sănătate Publică. Specialiștii susțin că acesta este rezultatul unor serii de măsuri ineficiente care au fost luate.

În direct, la Metropola TV, Răzvan Cherecheș, a spus că, în curând, s-ar putea să avem 30.000 de infectări pe zi. Tot el a declarat că responsabili pentru situația actuală din România sunt guvernanții, care au greșit în campania de vaccinare. Expertul în Sănătate Publică susține că românii știu că trebuie să se vaccineze, dar nu sunt convinși că serul produce efecte pozitive asupra sănătății din cauză că nu ar fi primit argumente plauzibile.

În acest context, starea de alertă se va prelungi cu 30 de zile, începând din 10 octombrie.

Știrea completă, aici:

Prim Ministrul Interimar, Florin Cîțu, a anunțat, la finalul şedinţei de Guvern, că starea de alertă a fost prelungită în ședința de miercuri, cu 30 de zile. „Mai multe hotărâri de Guvern au fost aprobate, printre care prelungirea stării de alertă".

„Guvernul, fie că vorbim de Guvern cu puteri limitate, cum suntem noi acum, fie că vorbim de Guvern cu puteri depline, nu poate adopta măsuri restrictive asupra drepturilor şi libertăţilor fundamentale dacă restricţiile nu sunt deja prevăzute în lege. Prin Hotărârea de Guvern de prelungire a stării de alertă nu se promovează politici noi, ci doar se stabilesc, în concret, măsurile specifice unei perioade de maxim 30 de zile, prelungirea care are la bază o analiză obiectivă a factorilor de risc (...), care sunt la rândul lor prevăzuţi în Legea 55/2020", a complerat Lucian Bode, Ministrul Interimar al Afacerilor Interne, citat de Agerpres.

Citeste si:
Pneumolog din Grecia: ”Numărul cazurilor de COVID a depășit 50.000...
Expert în Sănătate: ”Numărul...

Despre autor:

Alexandra Chivu
Alexandra Chivu scrie pentru 9AM din anul 2021, iar în prezent ocupă funcția de redactor-șef. Ea și-a început activitatea în presă în 2016, în cadrul Facultății de Jurnalism, unde a scris câteva articole pentru site-ul instituției. Ulterior, a publicat materiale în ziarul „Ultimă oră”. Și de aici a început greul. Primul impact important în carieră a fost în cadrul Digi FM, unde a redactat știri de radio. A început munca la revista Ciao, în 2017. Nu a poposit și a continuat la Fanatik, din 2018 până în 2019. În paralel, benevol, s-a ocupat în câteva rânduri de pagina de Facebook SOS Autism Brăila. Din 2019 și până în 2021 a lucrat la Playtech, apoi a ajuns în prezentul numit 9AM.
Mai multe

Ultima actualizare: 8 Octombrie 2021 - 11 : 10

Abonează-te pe

Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.