Analistul economic Florin Citu a reactionat pe Facebook, dupa votul din Camera Deputatilor. "Eu renunt...", a fost replica acestuia.
Masura mai trebuie girata si de presedintele Klaus Iohannis, pentru a putea intra in vigoare.
Iar daca acest lucru se va intampla, atunci vom avea parte de scumpiri, avertizeaza profesorul universitar Bogdan Glavan.
El a explicat si care e rationamentul pentru cresterea preturilor, relateaza ziare.com.
"Aceasta lege (...) va duce la scumpirea alimentelor. Cat de mult ramane de vazut, insa efectul este incontestabil: odata ce impui cuiva ce anume sa vanda si reduci libertatea consumatorului de a alege, atunci este clar ca efectul nu poate fi o abundenta mai mare de bunuri, ci diminuarea ofertei. Deci cresterea preturilor.
Ah, desigur, si a veniturilor fermierilor si fabricantilor romani. Se va produce practic un transfer de avutie de la marea masa a consumatorilor catre mica masa a agricultorilor (care oricum beneficiaza de subventii generoase) ", a mentionat Bogdan Glavan.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro