Evocand violentele din estul Ucrainei, Merkel a denuntat trimiterea de combatanti si de armament provenind din Rusia, intr-un discurs rostit in Bundestag. "Daca aceste activitati nu inceteaza, nu vom ezita sa aplicam noi sanctiuni", a subliniat Merkel, potrivit MEDIAFAX.
"Consiliul European a afirmat acest lucru saptamana trecuta si avem aceeasi pozitie in cadrul G7", a adaugat cancelarul.
"Nu vrem sanctiuni, dorim o cooperare stransa cu Rusia, dar, daca sanctiunile sunt inevitabile, le vom decide in mod unanim", a adaugat ea.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
România în raportul How to Web: Eficiență slabă a capitalului și o scădere...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop sănătate 9-15 martie: cum să-ți menții energia și echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
Horoscopul dușmanului ascuns: De ce zodii trebuie să se ferească Taurul în 2026?
Sursa: kudika.ro