Ucraina a reusit sa evite contractia PIB in 2013 datorita cresterii din trimestrul al patrulea, dupa un an si jumatate de recesiune, dar criza politica afecteaza economia si veniturile bugetare.
Statul ucrainean este in pragul incapacitatii de plata, iar guvernul negociaza cu FMI un program de ajutor de 15 miliarde de dolari, precum si cu Banca Mondiala, care s-a declarat pregatita sa furnizeze pana la 3 miliarde de dolari pentru finantarea unor proiecte de investitii, transmite MEDIAFAX.
O delegatie de la Bruxelles, din care face parte si comisarul pentru Extindere, Stefan Fule, este asteptata marti la Kiev pentru a discuta reformele necesare, atat la nivelul institutiilor democratice, cat si al economiei, potrivit unui comunicat al UE.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Daciana Sârbu, din nou îndrăgostită! Primele imagini cu iubitul ei surprinse...
Sursa: kudika.ro
-
Testul Norocului: Care vor fi cele mai norocoase luni pentru tine în 2026?
Sursa: garbo.ro