Sport 6 August 2007 00:47
Manchester United si-a adjudecat ieri, pe stadionul "Wembley", Supercupa Angliei, primul trofeu pus in joc pentru sezonul 2007/2008.

„Diavolii rosii”, campionii din Premier League, au invins la penalty-uri, scor 3-0, echipa Chelsea Londra, detinatoarea Cupei Angliei. Dupa 90 de minute de joc, cele doua rivale se aflau la egalitate, scor 1-1.

Ryan Giggs, capitanul „diavolilor”, a deschis scorul in minutul 35, dupa o pasa primita de la Evra. Inainte de pauza, „albastrii” au egalat prin Florent Malouda, mijlocasul francez adus de la Olympique Lyon pentru 20 de milioane de euro.

Cu 20 de minute inainte de final, arbitrul i-a privat pe cei de la Manchester United de un penalty clar. „Nu a fost cel mai frumos meci al nostru, dar o victorie ram‰ne victorie”, a comentat mijlocasul „diavolilor”, Michael Carrick.