“Estimam ca cel putin 20.000 de romani si-au petrecut ziua de 1 mai peste granita, printre destinatiile favorite fiind Turcia si Tunisia. Este greu de precizat un numar exact insa, pentru ca unele dintre aceste pachete cuprind mai multe destinatii”, a declarat pentru Gandul Traian Badulescu, director de comunicare al ANAT.
In total, pe perioada Paste-1Mai, asociatia estimeaza ca cel putin 35.000 de romani au ales sa se relaxeze peste granita. Din totalul de 20.000 de locuri de cazare disponibile pe litoralul romanesc, circa 16.000 au fost ocupate prin intermediul agentiilor de turism.
Sezonul estival din acest an ar putea fi unul foarte bun pentru industria hoteliera locala, tinand cont ca anul trecut de 1 Mai agentiile au intermediat cazari pentru numai 10.000 de persoane, aproape jumatate din vanzarile de anul acesta. Diferentele de pret intre sejururile externe si cele din tara sunt greu de estimat, in special din cauza pachetelor diferite de servicii sau a costurilor cu transportul. Daca pe litoralul romanesc un sejur de sapte zile acum variaza intre 150 si 450 de euro, in Tunisia, de exemplu, pentru aceeasi perioada, incluzand transportul, se percep tarife situate intre 200 si 800 de euro.
Despre autor:
Sursa: Gandul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 23 februarie – 1 martie 2026: decizii inspirate și ajustări...
Sursa: garbo.ro
-
Accident grav în halfpipe la JO 2026: Finley Melville Ives, scos pe targă...
Sursa: kudika.ro