Saptamana trecuta, reprezentantii administratiei Uzinei Dacia au declarat ca decizia de miercuri a Tribunalului Arges de a amana cu inca o saptamana pronuntarea in cazul legalitatii grevei muncitorilor afecteaza ambele parti si ca nu vor mai avea loc negocieri decat dupa incetarea grevei.
Greva de la Dacia a intrat, luni, in cea de-a treia saptamina si, potrivit declaratiilor liderilor sindicali, grevistii sunt hotarati sa nu se intoarca la munca decat daca vor obtine marirea salariala de 550 de lei, in doua transe. Luni, sindicalistii au anuntat ca vor organiza un nou miting, joi, 10 aprilie, in piata Vasile Milea din Pitesti. Ei sustin ca la acest miting vor participa toti grevistii de la Dacia si reprezentanti ai sindicatelor din mai multe judete ale tarii.
Urmatorul termen in procesul intentat de SC Automobile Dacia sindicatelor este miercuri, 9 aprilie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Jachetele de inspirație militară revin în forță și sunt piesa vestimentară...
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop sănătate săptămâna 6–12 aprilie 2026: Corpul îți va spune unde are...
Sursa: garbo.ro