"Lingvist, critic literar, publicist si politician, George Pruteanu a fost o personalitate remarcabila si o prezenta constanta a vietii publice romanesti. Presedintele Traian Basescu transmite sincere condoleante familiei lui George Pruteanu pentru pierderea suferita. Dumnezeu sa-l odihneasca!", este mesajul Presedintiei.
Lingvistul, criticul literar, politicianul si omul de televiziune George Pruteanu a murit ieri seara, in urma unui infarct miocardic, la varsta de 60 de ani.
Decesul a survenit la Spitalul "Sfantul Pantelimon" din Capitala, unde Pruteanu a fost internat in urma cu 48 de ore, deoarece acuza simptome de infarct, a spus purtatorul de cuvant al unitatii medicale, Mircea Ungureanu, pentru Realitatea TV. Pruteanu s-a opus internarii, dar a ramas in spital la insistentele familiei, a adaugat Ungureanu.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Hollywood-ul este în alertă! Actor celebru, găsit înjunghiat în fața locuinței
Sursa: kudika.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro