Dincolo de garduletul terasei, trotuarul se rumeneste la peste 35 de grade Celsius, iar trecatorii, molesiti, isi fac aer cu evantaiele ori isi potolesc buzele uscate cu apa rece. La masa din lemn maroniu, berea din paharul cu bruma aluneca pe gatul insetat.
Pe terasa e mai racoare cu 10 grade decat in strada. Din cand in cand, o patura de vapori de apa racoreste clientela si invioreaza atmosfera. Ca sa-i vina de hac caniculei, multe dintre restaurantele cu terasa din Capitala s-au dotat vara aceasta cu aspersoare. „Minunea racoroasa” a prins bine la bucurestenii afectati de canicula si a crescut profitul comerciantilor.
In zona Victoriei-1 Mai, oaza care imbie bucurestenii fara vlaga la relaxare se afla la restaurantul cu specific italian, Barka Saffron (strada Aviator Sanatescu, nr. 1).
Despre autor:
Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Reacția familiei Clejanilor după scandalul provocat de Fulgy: Suntem datori...
Sursa: kudika.ro