Insotit de doi experti si de realizatorii documentarului "The 11th Hour. Consume Less, Live More" ("A 11-a ora. Consuma mai putin, traieste mai mult"), Leonardo DiCaprio a povestit presei de la Cannes cum a facut filmul si a atras atentia ca "este subiectul principal al generatiei noastre" si ca "trebuie sa facem ceva cit mai curind".
In acest documentar, numerosi specialisti insista asupra ideii ca generatiile actuale trebuie sa inverseze tendinta distructiva initiata in urma cu doua sute de ani, o data cu exploatarea surselor de energie fosile, precum petrolul si carbunele, pentru a trece la alternative eoliene, solare si biodegradabile, la un consum redus si care sa constea, de preferinta, in bunuri si alimente produse in regiunea in care locuieste fiecare persoana.
Actorul, care a scris, a produs si a comentat acest film, lansat in sectiunea oficiala din afara competitiei de la Cannes, a laudat initiativele lui Al Gore pentru salvarea planetei: "Daca Al Gore nu s-ar fi implicat prin filmul sau, cred ca astazi nu ne-am fi facut atitea griji pentru mediul inconjurator".
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Pe 16 aprilie 2007, Liviu Librescu, profesor român la Virginia Tech, a salvat...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul doarme doar cu tine: cum îl muți în patul lui fără traumă, fără lupte...
Sursa: garbo.ro