Romanii sunt in general reticenti cand aud de pensiile private si prefera sa stie ca, la varste inaintate, vor trai de pe-o zi pe alta din indemnizatia de la stat.
Ei nu vor sa stea, in fiecare luna, cu inima cat un purice la gandul ca banii lor se vor pierde odata cu disparitia firmei care le administreaza "batranetile".
Cu sau fara voia lor insa, cei care au pana in 35 de ani vor cotiza, de la inceputul anului viitor, la fondurile private de pensii. Sociologii sunt de parere ca oamenii vor fi pregatiti sa accepte noile sisteme abia peste zece ani.
Despre autor:
Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Îți curge sânge din nas? Cauze posibile ale epistaxisului și când ar trebui...
Sursa: garbo.ro
-
A murit Mircea Lucescu. Cum a arătat destinul omului care a modelat fotbalul...
Sursa: kudika.ro