Carol I avea bune cunostinte muzicale.
Cateva documente inca inedite dezvaluie ca studiase muzica, adolescent fiind, cu Edmund Kretschmer, un cunoscut compozitor din Dresda. Nu interpreta la niciun instrument, asa cum facea sotia sa, Regina Elisabeta, si nici nu frecventa concertele atat de des ca aceasta. In schimb, mergea la opera si la teatru. In jurnal consemneaza acele vizite, de obicei sec. Rar isi ingaduie cateva comentarii, uneori critice, alteori admirative.
Bucuresti. 7/19 ianuarie 1883. Sf. Ioan
Ora 8 plecat cu Candiano la teatru. Prima opera romaneasca, "Haiducul", in trei acte, nu e rea, muzica placuta, foarte plin si multe aplauze. Lecca, ministrul de finante, la mine in pauza. Ora 11 se termina.
Despre autor:
Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro