Vizele obligatorii pentru cetatenii Republicii Moldova care vor sa treaca frontiera cu Romania, devenita granita UE, au diminuat considerabil activitatea in vami. In primele trei zile ale anului, doar trei basarabeni au trecut prin vama Stinca, judetul Botosani. "Traficul de acum nu suporta nici o comparatie fata de cel din noiembrie", ne-a declarat Ovidiu Marcian, seful Biroului Vamal Stinca.
Potrivit Politiei de Frontiera, 3.200 de basarabeni au intrat in Romania intre 1 si 3 ianuarie 2007, fata de 8.800, citi au venit in aceeasi perioada a lui 2006.
Schimburi comerciale
Aderarea Romaniei la UE este pe cale sa desfiinteze si micul trafic la frontiera estica. In Piata Centrala din Botosani, un sector important era rezervat basarabenilor, care vindeau la taraba diverse marfuri, in special alimentare, sub pretul celor din magazine.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Mesajul DUR al lui Tudor Chirilă pentru Nicușor Dan: Ați ajuns primul...
Sursa: kudika.ro
-
Tratamente naturiste pentru bilă leneșă: ceaiuri, rețete medicinale, alimente...
Sursa: garbo.ro