Capitala va primi din nou protectie in zilele care urmeaza. Atat de natura divina - moastele Sfantului Dimitrie cel Nou (zis si Basarabov) vor avea grija de locuitorii orasului al carui protector a fost numit -, cat si laica - jandarmii vor pazi credinciosii care, ca si in alti ani, se vor buluci pentru un strop de mantuire, in ultimul ceas.
Sarbatoarea incepe astazi, cu scoaterea moastelor in procesiune, inainte de Sfanta Liturghie de la ora 8.30, si asezarea lor intr-un loc special pe Dealul Mitropoliei. Acolo, sfantul va putea fi venerat pana la ultimul credincios.
Joi, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist va oficia Sfanta Liturghie, inconjurat de un sobor de arhierei, preoti si diaconi, pe un podium special amenajat langa Catedrala patriarhala.
Despre autor:
Sursa: Evenimentul Zilei
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Oracolul Fortunei: Vei avea noroc la bani în această viață?
Sursa: garbo.ro
-
Alege o cale pe care piciorul tău nu a mai călcat și află cum ți se schimbă...
Sursa: kudika.ro