Astfel, informeaza Institutul National de Statistica (INS), numarul de pensionari a scazut cu 97.000 de persoane fata de acelasi trimestru al anului precedent si cu 24 mii persoane fata de trimestrul IV 2011.
Pensia medie lunara a fost in trimestrul I 2012 de 766 lei, mai mare cu 3,7% fata de acelasi trimestru al anului precedent si cu 0,8% fata de trimestrul IV 2011.
Pensia medie de asigurari sociale de stat a fost de 777 lei in trimestrul I 2012, cu discrepante semnificative in profil teritorial, ecartul dintre valoarea minima si cea maxima depasind 350 de lei (623 lei in judetul Giurgiu fata de 980 lei in Municipiul Bucuresti).
Pe categorii de pensii, numarul pensionarilor pentru limita de varsta a fost preponderent (71,4%) in cadrul pensionarilor de asigurari sociale.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Ochelarii pentru nevăzători .lumen, dezvoltați de o echipă din România,...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 12–18 ianuarie 2026 – Claritate, echilibru și decizii...
Sursa: garbo.ro
-
Replica care l-a enervat pe Trump! Ce i-a transmis George Clooney după ce a...
Sursa: kudika.ro