Alianta TATA a sesizat CNCD cu privire la faptul ca abecedarele autorizate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (MECTS) discrimineaza tatal, prezentandu-l drept un parinte de rang inferior.
"TATA solicita Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii sa sanctioneze acest tip de discriminare si sa determine astfel MECTS sa modifice continutul manualelor pentru clasa I, pentru a pune in evidenta complementaritatea celor doi parinti si pentru a sublinia importanta egala a mamei si a tatalui in cresterea si educarea copilului. Noul Cod Civil, care va intra in vigoare la 1 octombrie 2011, reglementeaza de altfel custodia comuna, adica exercitarea in comun a autoritatii parentale de catre cei doi parinti si post-divort. Legislatia romana garanteaza egalitatea in drepturi a celor doi parinti", se arata intr-un comunicat de presa remis de Asociatie, transmite MEDIAFAX.
"In fapt, Alianta TATA a analizat cele patru abecedare autorizate de ministerul de profil si achizitionate din fonduri publice pentru «bobocii» din clasa I, acestea fiind manualele care predomina in scolile romanesti. Continutul acestora este evident discriminatoriu la adresa tatalui. Cuvantul «mama» (mamica, maica) are in total 108 aparitii pe 60 de pagini ale celor patru manuale, in timp ce «tata» (tatic) figureaza numai de 40 de ori si doar pe 19 pagini din totalul de 478 de pagini cat reprezinta insumate cele patru abecedare", arata sursa citata.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
11 Ianuarie, al doilea portal 111 din 2026: poarta prin care doar cei...
Sursa: kudika.ro