- Scumpire in masa a legumelor si cerealelor in ultimii cinci ani
Econtext.ro a analizat evolutia preturilor la 15 dintre cele mai importante cereale si legume: (grau, orz, porumb boabe, fasole boabe, floarea soarelui, cartofi de toamna, varza de toamna, salata de camp, rosii, usturoi uscat, spanac, morcov, conopida, castraveti, ceapa uscata)
Cea mai drastica scumpire a fost inregistrata la varza de toamna: de la 1,13 lei pe kilogram in trimestrul al doilea din 2007, pana la 3,21 lei pe kilogram in trimestrul al doilea din 2011).
Alte scumpiri majore au fost consemnate la floarea soarelui, de la 0,64 lei/kg in 2007, pana la 1,6 lei/kg in 2011, usturoi uscat, de la 8,15 lei/kg in 2007, pana la 18,86 lei/kg in 2011, cartofi de toamna si grau.
Ccele mai accentuate scumpiri au avut loc in 2011. De exemplu, pretul cartofilor s-a mentinut aproape la acelasi nivel timp de patru ani, urmand "sa explodeze" in acest an. Aceeasi situatie se regaseste si la floarea soarelui, grau, porumb si orz.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
Rugăciunea Sfântului Ioan Botezătorul: Cuvintele sfinte care rup lanțurile...
Sursa: kudika.ro